Každá výkonná propaganda připravuje pro svou vyvolenou skupinu lákadla v podobě iluze, že na některé věci mají oprávněný nárok. Výkonná propaganda totalitní moci nad populací bývá založena na fašizmu, tedy na iluzorním upřednostněním nějaké velké skupiny obyvatel podle nějakého jejich společného znaku. Této skupině pak propaganda vytvoří iluzorní představy, na co všechno mají údajně oprávněný nárok před ostatními lidmi.

Vždy se jedná o iluze umožnující z ostatních těžit hodnoty, zneužívat jejich práci a nebo je prostě ovládat a trýznit. Ano, i trýznění ostatních je pro mnoho lidí dostatečnou odměnou, kvůli které se systému totality rádi vydají.

Pozor! Mluvíme tady o ILUZÍCH. To v praxi znamená, že lidé v moci totalitního systému si jen MYSLÍ, že na tyto činy a postoje mají právo. Vůbec to nemusí znamenat, že to právo mohou uplatnit nebo že se podle něj bude něco řídit. Naprosto ta iluze ale stačí k tomu, aby zmanipulované davy dělaly co po nich tvůrce propagandy chce, protože tento dav si myslí, že to dělá správně a že na to “má právo”.

V totalitních společnostech to často bývá tak, že propaganda deklaruje, že tyto domělá práva budou uplatněna až v budoucnu, až “BUDE VYHRÁN TEN BOJ”, nebo až se podaří dosáhnout “úplného převratu společnosti”. (Příklad: vše si budeme brát v krámě zdarma, až nastolíme komunizmus. Nebo: každý Němec bude moci žít kdekoliv na světě a tam být privilegovaný, až Říše dobude celý svět a vyhraje válku)

Příkladů si jistě sami najdete velké množství. Zde si uvedeme jen ty, které se týkají pohlavního fašizmu:

Iluze toho, že dítě patří jen ženám

 

Shlédnutí: 171